Zpřísňuje se označení potravin a chystají se pokuty

Veganská smetana, rostlinná alternativa medu nebo dokonce nevejce. Podle lednového stanoviska ministerstva zemědělství klamou všechny tyto názvy zákazníka. Přivlastňují si výživové hodnoty masných, mléčných a jiných tradičních výrobků a porušují nařízení Evropské unie. Inspektoři se proto letos na názvy takových výrobků zaměří.

Za mléko se podle pravidel Evropské unie může označovat jen takový výrobek, který tuto složku obsahuje. Jinak jde o klamání zákazníka a parazitování na jménu živočišných výrobků. U masa zatím jasno není a veganský párek či burger se stále prodávají. „S největší pravděpodobností je to ale jen otázkou času,“ očekává zpřísnění Andrea Voříšková z advokátní kanceláře eLegal. 

Potravin z rostlinného masa, rostlinných jogurtů či sýrů se stále prodává jen malé množství oproti klasickým výrobkům. Rychle však získávají na oblibě. Podle nejnovějšího průzkumu agentury Euromonitor International se jich v roce 2021 v Česku prodalo za 2,07 miliardy korun, to je o 36 procent více než v roce předchozím.

Na názvy alternativních výrobků se chce více zaměřit ministerstvo zemědělství. Koncem ledna zveřejnila Státní zemědělská a potravinářská inspekce jeho stanovisko, které jmenuje několik skupin výrobků porušujících evropská pravidla. Kromě alternativ k mléčným potravinám zmiňuje i alternativy vajec, medu či tuňáka. Inspektoři budou při kontrolách posuzovat kromě názvů i celkovou prezentaci potraviny včetně grafického znázornění původu.