Když se snažíme zvelebit své obydlí, počítáme, že jednak půjde o změnu k lepšímu – k většímu komfortu, estetičnosti, praktičnosti a úspornosti a jednak že provedené práce vydrží v dobré kvalitě po delší dobu.
Proto je také namístě nad vším předem dost popřemýšlet, poptat se a udělat si potřebné rešerše. Jakmile do toho totiž jednou jdete, není snadné vše vrátit anebo upravit bez dalších investic a času v určité nejistotě a nespokojenosti. Tohle všechno samozřejmě platí i pro výběr pergoly na vaši terasu.
Co byste rozhodně měli vzít v potaz?
- Životní styl a povaha
Možná to zní trochu zvláštně a příliš seriózně na to, že vybíráte „jenom“ pergolu. Ono to ale není tak od věci. Od vašeho životního stylu se odvíjí to, kolik času budete na terase reálně trávit a v neposlední řadě i to, kolik energie chcete věnovat údržbě, úpravám a opravám.
Kutilovi, který tráví hodně času doma, nebude tolik vadit každou chvíli něco natírat nebo impregnovat, avšak aktivnímu cestovateli s náročným zaměstnáním by se to možná ani nevešlo do jeho nabitého programu.
Stejné je to s charakterem – klidnější typ člověka bude u pergoly a pod ní trávit všechny volné chvíle, sportovec v neustálém pohybu se tam objeví jen občas.
- Využití pergoly
Využitím myslíme nejen výše zmíněné „jak moc bude využitá“, ale také na co. Protože hliníková pergola může být vaším druhým obývákem, ložnicí, posilovnou, hernou pro děti, jídelnou a může mít i spoustu dalších funkcí.
Kreativitě se meze nekladou. Ve vztahu k tomuto využití byste měli uvažovat i nad jejím typem, materiálem, velikostí a výší investice.
Například hliníková pergola s perfektním stíněním se bude hodit i pro posezení v největších vedrech a pokud navíc bude bioklimatická, možná v ní zvládnete i nějaké to ranní cvičení. V dřevěné klasice je toto nejspíš takřka nemyslitelné, popřípadě dost nekomfortní.
Nicméně pokud na terase netrávíte tolik času, je otázkou, kolik chcete a můžete do tohoto doplňku investovat a zda se to vyplatí.
- Praktické vlastnosti
Jednotlivé druhy pergol a použité materiály se zásadně liší svými vlastnostmi. Hliníková pergola je bezúdržbová a stabilní, dřevěná vyžaduje dosti péče, aby zůstala krásná a dřevo bylo zdravé po mnoho let. U dřevěné je na druhou stranu možné postavit ji svépomocí.
Obě jsou estetické, avšak každá z nich jiným způsobem a posezení tak bude mít jinou atmosféru. Bioklimatická pergola je svým komfortem ještě o stupeň výše nad standardní hliníkovou, protože můžete nastavit střešní větrání a stínění podle svých aktuálních potřeb a střecha vydrží prakticky všechno. Na druhou stranu vás pak čeká vyšší (i když dlouhodobá) investice.
Pokud i po zvážení všech zmíněných aspektů váháte, je nejlepší kontaktovat odborníka na stavbu pergol.
Více informací o možnostech a variantách stínící techniky najdete na webu www.starsun.cz.