Tipy, které usnadní výběr pergoly od profesionálů ze Starsun.cz

Když se snažíme zvelebit své obydlí, počítáme, že jednak půjde o změnu k lepšímu – k většímu komfortu, estetičnosti, praktičnosti a úspornosti a jednak že provedené práce vydrží v dobré kvalitě po delší dobu.

Proto je také namístě nad vším předem dost popřemýšlet, poptat se a udělat si potřebné rešerše. Jakmile do toho totiž jednou jdete, není snadné vše vrátit anebo upravit bez dalších investic a času v určité nejistotě a nespokojenosti. Tohle všechno samozřejmě platí i pro výběr pergoly na vaši terasu.

Co byste rozhodně měli vzít v potaz?

  1. Životní styl a povaha

Možná to zní trochu zvláštně a příliš seriózně na to, že vybíráte „jenom“ pergolu. Ono to ale není tak od věci. Od vašeho životního stylu se odvíjí to, kolik času budete na terase reálně trávit a v neposlední řadě i to, kolik energie chcete věnovat údržbě, úpravám a opravám.

Kutilovi, který tráví hodně času doma, nebude tolik vadit každou chvíli něco natírat nebo impregnovat, avšak aktivnímu cestovateli s náročným zaměstnáním by se to možná ani nevešlo do jeho nabitého programu.

Stejné je to s charakterem – klidnější typ člověka bude u pergoly a pod ní trávit všechny volné chvíle, sportovec v neustálém pohybu se tam objeví jen občas.

  1. Využití pergoly

Využitím myslíme nejen výše zmíněné „jak moc bude využitá“, ale také na co. Protože hliníková pergola může být vaším druhým obývákem, ložnicí, posilovnou, hernou pro děti, jídelnou a může mít i spoustu dalších funkcí.

Kreativitě se meze nekladou. Ve vztahu k tomuto využití byste měli uvažovat i nad jejím typem, materiálem, velikostí a výší investice.

Například hliníková pergola s perfektním stíněním se bude hodit i pro posezení v největších vedrech a pokud navíc bude bioklimatická, možná v ní zvládnete i nějaké to ranní cvičení. V dřevěné klasice je toto nejspíš takřka nemyslitelné, popřípadě dost nekomfortní.

Nicméně pokud na terase netrávíte tolik času, je otázkou, kolik chcete a můžete do tohoto doplňku investovat a zda se to vyplatí.

  1. Praktické vlastnosti

Jednotlivé druhy pergol a použité materiály se zásadně liší svými vlastnostmi. Hliníková pergola je bezúdržbová a stabilní, dřevěná vyžaduje dosti péče, aby zůstala krásná a dřevo bylo zdravé po mnoho let. U dřevěné je na druhou stranu možné postavit ji svépomocí.

Obě jsou estetické, avšak každá z nich jiným způsobem a posezení tak bude mít jinou atmosféru. Bioklimatická pergola je svým komfortem ještě o stupeň výše nad standardní hliníkovou, protože můžete nastavit střešní větrání a stínění podle svých aktuálních potřeb a střecha vydrží prakticky všechno. Na druhou stranu vás pak čeká vyšší (i když dlouhodobá) investice.

Pokud i po zvážení všech zmíněných aspektů váháte, je nejlepší kontaktovat odborníka na stavbu pergol.

Více informací o možnostech a variantách stínící techniky najdete na webu www.starsun.cz.