Masivní rušení živnostenských listů v Česku pokračuje

Masivní rušení živnostenských listů pokračuje, ve srovnání s předchozími měsíci citelně zpomalilo. V březnu živnost ukončilo 61 000 podnikatelů, o 40 procent méně než v únoru, kdy bylo číslo rekordní. Vyplývá to ze statistik poradenské firmy Dun & Bradstreet. Důvodem rušení je především povinné zavedení datových schránek a s tím spojené povinnosti.

„Hlavním spouštěcím impulzem pro ukončování podnikání se stalo povinné zavedení datových schránek,“ uvedla analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová. Za první kvartál se rozhodlo ukončit živnost 178 000 podnikatelů. „To je víc než za poslední tři roky dohromady. „S velkou pravděpodobností jsme za vrcholem, přesto úplné uklidnění celkové situace bude trvat ještě několik týdnů až měsíců,“ doplnila.

Nových podnikatelů za první tři měsíce letošního roku přibylo 22 633 a celkový počet registrovaných osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) je nad dvoumilionovou hranicí. To je nejméně za poslední více než dekádu.

Nejčastěji se rušily živnosti v oboru výroba, obchod a služby (21 331), velkoobchod a maloobchod (14 807), maloobchod ve specializovaných prodejnách (12 467) a zprostředkování velkoobchodu (10 199). Z teritoriálního pohledu nejvíc živnostníků skončilo ve Středočeském kraji (21 327), Praze (19 693) a Moravskoslezském kraji (17 448).