Kazítka ve výrobcích a realita

Snaha zabránit výrobcům ovlivňovat životnost jejich produktů vedla například ve Francii ke schválení zákona, který mluví o zakázaném „souhrnu technik, s jejichž pomocí výrobce, a to hlavně při samotné konstrukci výrobku, záměrně zkracuje jeho životnost nebo použitelnost, aby zákazníky přiměl k častější obměně“. Podle tohoto zákona jde tedy takové praktiky postihovat podobně jako další podvody.

Spotřebitelům v tomto problému nahrává i fakt, že dnešní době přitahuje pozornost téma ekologie. Tudíž snaha zajistit, aby jednou vyrobené sloužilo co nejdéle. Tím pádem roste tlak na výrobce, aby vyráběli spotřebiče byly plně rozebiratelné a opravitelné.

Lze se proti kazítkům bránit

Spotřebitelé nemají moc možností, jak mohou odhalit přítomnost kazítka. Může to být třeba i celý notebook. Stačí, aby byl vyroben z plastu, který není kvalitní a notebook se časem rozpadne. Nebo pokud je uvnitř nedostatečné chlazení, žačne se přehřívat, ale nevhodná konstrukce zabrání tomu, aby šel lehce rozebrat a opravit. Větší jistotu, že výrobek vydrží, získáte u značek, které se nebojí dávat prodlouženou záruku. Lehce se dá řídit například i cenou, i když to také není zárukou spolehlivosti.


Read More