Bezlepková dieta jako léčba celiakie

Celiakie je autoimunitní onemocnění, které postihuje tenké střevo a způsobuje neschopnost trávit lepek obsažený v obilovinách. Lidé s celiakií mají nadměrnou imunitní reakci na gluten, což vede k poškození sliznice střeva a omezuje jejich schopnost absorbovat živiny.

Toto onemocnění se projevuje různými příznaky, jako jsou zažívací potíže, únava nebo kožní problémy. Diagnóza celiakie vyžaduje specifické testy a léčba spočívá v dodržování bezlepkové diety po celý život.

Příznaky a diagnóza celiakie: Jak poznat toto autoimunitní onemocnění

Příznaky celiakie se mohou lišit u jednotlivých pacientů, ale nejčastěji se projevují zažívacími potížemi jako průjem, nadýmání, bolesti břicha či ztrátou hmotnosti. Další příznaky mohou zahrnovat únava, podrážděnost, deprese nebo nedostatek železa a dalších vitamínů a minerálů. Diagnóza celiakie se provádí pomocí krevních testů na specifické protilátky proti lepku a potvrzuje se biopsií tenkého střeva. Je důležité tuto nemoc brzy diagnostikovat a léčit vhodnou dietou bez lepku, aby bylo možné minimalizovat komplikace spojené s dlouhodobým poškozením střev.

Přestože není úplně jasné, co přesně způsobuje celiakii, víme, že se jedná o kombinaci genetických a environmentálních faktorů. Příznaky celiakie mohou být různorodé a často jsou zaměňovány s jinými zažívacími potížemi.

Mezi nejčastější příznaky patří průjem, nadýmání, ztráta hmotnosti a únava. Diagnóza celiakie je založena na krevních testech protilátek proti lepku a následné biopsii tenkého střeva. Léčba spočívá v dodržování bezlepkové diety po celý život, která umožňuje pacientovi vést normální život bez nepřiměřených komplikací spojených s tímto onemocněním.

Co musíte vědět

Lepková intolerance se projevuje různými příznaky, jako jsou průjmy, nadýmání, únava nebo dokonce poruchy růstu u dětí. Jednou z hlavních léčebných metod celiakie je bezlepková dieta.

Bezlepková dieta spočívá ve vyřazení potravin obsahujících lepek ze stravy. To znamená omezit konzumaci pšenice, žita, ječmene a ovesa (který může být kontaminovaný lepkem).

Naštěstí existuje široká nabídka bezlepkových potravin na trhu, které umožňují pacientům s celiakií plnohodnotnou stravu. Je však důležité pečlivě číst složení produktu a vyhnout se skrytému obsahu lepku například v dochucovadlech nebo omácce.

Dodržování bezlepkové diety je klíčem k úlevě od přetrvávajících symptomů celiakie a prevenci dalšího poškození střeva. Je také nutné dbát na dostatečné doplňování živin, které byly předtím získávány z obilovin obsahujících lepek. V případě pochybností je vždy vhodné konzultovat s odborným lékařem nebo dietologem, kteří mohou poskytnout další informace a doporučení ohledně bezlepkové stravy.