E-mailové schránky Centrum, Volný a Atlas zahlcují phishingové útoky

Uživatelé e-mailů na serverech Centrum.cz, Volný.cz a Atlas.cz v současnosti čelí vyššímu počtu takzvaných phishingových útoků. Zprávy, které na první pohled vypadají věrohodně, ve skutečnosti ukrývají škodlivé odkazy, které se od uživatelů snaží získat jejich osobní údaje.

Odesílatel je v těchto e-mailech podvržený, nese název „Volný.cz“, „Centrum“, „Atlas mail“, nebo je to neznámá, nedůvěryhodná adresa. Může se jednat o informaci o zrušení účtu, nových podmínkách užívání služby, úpravě nastavení nebo různých aktualizacích.

Typická je podle expertů pro phishingové útoky také naléhavost, kterou se útočníci snaží cílit na uživatele, aby na podvodný odkaz kliknul. „Útočníci chtějí uživatele donutit provést požadovanou akci co nejrychleji, aby o tom neměl čas přemýšlet. Pokud tedy na vás e-mail příliš tlačí a nutí kliknout na tlačítko či odkaz a provést zadání vašich přihlašovacích údajů, změnu hesla nebo provést okamžitou platbu, buďte ve střehu,“ upozorňují odborníci z bezpečnostní firmy Eset.

Vždy je také podle nich potřeba mít v dobré kondici i zařízení – tedy počítač, chytrý telefon či tablet. Klíčová je aktualizace operačního systému i jednotlivých programů, použití spolehlivého bezpečnostního softwaru a být jednoduše obezřetný.